CIKKEK

Korlátozzák a cukor és a tej importját?

A tej - és a cukorimport korlátozásáról egyeztet a gazdasági és az agrártárca – tudta meg lapunk. Az már biztos, hogy a behozott ammónium-nitrát tonnája után az uniós csatlakozásig 11600 forintvámot kell fizetni.

2003. 06. 24.

A műtrágyapótvám újbóli bevezetéséről várhatóan hétfőn jelenik meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium rendelete. Hatálybalépése után a külföldről behozott ammónium-nitrát alapú műtrágyákra tonnánként 11600 forint vámot kell majd fizetniük az importőröknek.

A gazdasági tárca az idén már hozott egy hasonló rendelkezést: akkor február 1-jével rendelte el a pótvám bevezetését. A döntés azonban mind az alapanyag jelentős drágulásától tartó agrártermelők, mind a nagyobbik kormánypárt soraiban élénk tiltakozást váltott ki. Az ellenérvek szerint a rendelet egyetlen cég, a pétfürdői műtrágyagyár érdekeit állította szembe a teljes magyar növénytermesztésével, és ez megengedhetetlen. A tiltakozás hatására a rendelkezést Csillag István miniszter február közepén visszavonta. A napokban megjelent rendelettel kapcsolatban lapunknak hétfőre ígért tájékoztatást a gazdasági tárca. Pongorné Csákvári Marianna, a minisztérium helyettes államtitkára a Világgazdaság című napilapnak megerősítette a rendelkezés kiadásáról szóló hírt, hozzátéve: a pótvám a jövő májusi EU-csatlakozásig marad érvényben.

Az agrártárca egy piacvédelmi csomag keretében egyeztetett a gazdasági minisztériummal a műtrágyapótvámról – tudta meg munkatársunk Mészáros Gyulától, az FVM közigazgatási államtitkárától. Hozzátette: a műtrágyapiaci intézkedés mellett a közeljövőben hasonló rendelkezés várható a magyar cukor- és tejágazat érdekében is, részleteket azonban egyelőre nem kívánt közreadni. E két terület piaci gondjai nyomán egyébként már többször felmerült az importkorlátozás bevezetése, ám azt különböző nemzetközi egyezmények – főként a WTO-megállapodás – vonatkozó passzusai miatt rendre elvetették. Az idén tavasszal azonban a Cukoripari Egyesülés gyors intézkedést követelt a kormánytól a hazai cukorgyártás érdekében. A hivatalos adatok szerint ugyanis az idei első negyedévben az előző, már szintén növekvő tendenciát mutató évhez képest is további 26,4 százalékkal nőtt a cukor és a cukortermékek behozatala Magyarországra.

Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára munkatársunk kérdésére megdöbbentőnek nevezte a műtrágyára vonatkozó újbóli intézkedést. Véleménye szerint ezzel csak tovább növelik a magyar agrártermelők amúgy is elviselhetetlen terheit. Tóth István elmondta: akad olyan gazdaság, ahol a termés hatvan-nyolcvan százalékát is elviszi az idei aszály, s az emiatt drámaian szűkülő forrásaikat még az alapműtrágya szinte biztosan megemelkedő ára is tovább terheli. A titkár álláspontja szerint a döntés azt jelzi, hogy a kormányzat valójában érzéketlen az agrárágazat gondjai iránt: egy ipari vállalkozás érdekében kész beavatkozni a piaci viszonyokba, míg egy egész ágazat panaszai süket fülekre találnak.

Bige László, a pétfürdői üzemet tulajdonló Bige Holding vezetője munkatársunk kérdésére azt mondta: rövidlátó gondolkodásra vall, ha valaki az idei esztendőben érvénybe lépő piacvédelmi intézkedést agrárgazdálkodói oldalról bírálja. Emlékeztetett rá, hogy az uniós csatlakozás után az EU-ban alkalmazott, tonnánként 47,07 eurós műtrágyavám Magyarországon is érvénybe lép, addig viszont az egyetlen hazai gyártó tönkremehet az egyébként meglehetősen bizonytalan minőségű és árú import miatt. Bige László szerint a magyar agrártermelőknek is alapvető érdekük, hogy a pétfürdői üzem hoszszabb távon működhessen, ehhez viszont elengedhetetlen bizonyos mértékű védettség. A Bige Holding vezetője egyébként úgy véli: a rendelkezés nyomán nem lesz árváltozás a hazai – egyébként igazából csak az őszi talajművelési szezon idején meginduló – műtrágyaforgalomban. Az intézkedés egyébként lényegében csak annyit jelent – tette hozzá –, hogy egyes importőrök nem tudják érvényesíteni az eddig alkalmazott, egyáltalán nem szerény árrésüket. Bige László kérdésünkre elmondta: a jelenleg karbantartás alatt levő pétfürdői üzemben hatvanezer tonna műtrágya vár még értékesítésre.

Tamás Gábor - Népszabadság

   « vissza

Föoldal mail